Jednou týdně zadáte do sálového počítače data na děrných štítcích a stroj vám “vyplivne” výsledky. Myslíte, že je to nekomfortní, pomalé a nepružné? V současnosti ano, ale před šedesáti lety to byl revoluční nástroj, který usnadňoval americkým firmám řízení výroby.
08 | 2016Jednou týdně zadáte do sálového počítače data na děrných štítcích a stroj vám “vyplivne” výsledky. Myslíte, že je to nekomfortní, pomalé a nepružné? V současnosti ano, ale před šedesáti lety to byl revoluční nástroj, který usnadňoval americkým firmám řízení výroby.
Málokdo však ví, že za vznik přechůdce ERP systémů vděčíme Čechovi Josefu Orlickému.
Budoucí vynálezce se narodil v roce 1922 a o jeho dětství a mládí toho víme jen hodně málo. Musel však být šikovný a chytrý, protože na Karlově univerzitě získal doktorát z práva a z ekonomie.
Po druhé světové válce emigroval do USA. Důvody opět neznáme, ale můžeme předpokládat, že jeho odchod souvisel s nástupem komunistů k moci.
V Americe čekaly ekonoma, který začal používat jméno Joseph Orlicky, těžké časy. Musel začít úplně od začátku. Anglicky moc neuměl a tak mu nezbývalo než vzít zavděk místem pomocného dělníka v továrně.
Ale u pásu v žádném případě nechtěl zůstat. Naučil se jazyk a postupně se vypracoval až do výrobního managementu firmy, která vyráběla traktory ve Wisconsinu. Zabýval se otázkou, jak nejlépe řídit výrobu a uvědomil si potenciál využití sálových počítačů.
Jako výrobní ředitel vedl tým, který v roce 1961 vyvinul prvního předchůdce ERP. Tyto systémy se nazývaly MRP a sloužily k plánování výroby.
Už o rok později odešel Orlický do počítačové firmy IBM, kde se dál věnoval podnikovým systémům. V roce 1975 publikoval knihu Material Requirements Planning, která se vydává v upravené podobě dodnes. Zemřel v roce 1986.
MRP se postupně zdokonalovalo, až se z něj vyvinul komplexní nástroj řízení nejen výrobních firem. Proto se od začátku devadesátých let začíná používat označení ERP. Mezi moderní ERP systémy patří i Vario.