Vario nastartovalo e-shop sportovna.cz. Nasazení Vario WMS pak umožnilo zvednout měsíční obrat o 61 %

Prorok Sport a e-shop sportovna.cz

Prorok Sport a e-shop sportovna.cz

Česká firma Prorok Sport chtěla ke své prodejně Intersport v Rožnově pod Radhoštěm spustit také e-shop sportovna.cz. Jenže jejich tehdejší systém napojení a komunikaci s e-shopem nezvládl, tak hledali jiné řešení. Z výběrového řízení vyšlo nejlépe Vario. Dnes v něm řídí e-shop i celou firmu. A po zavedení čteček (Vario WMS) e-shop raketově roste.

Sídlo Rožnov pod Radhoštěm
Obor obchodní společnost
Počet zaměstnanců 40
Roční obrat 90 milionů
Web www.sportovna.cz

Prorok Sport – to je prodejna Intersport a také e-shop sportovna.cz

Česká firma Prorok Sport provozuje sportovní prodejnu Intersport v Rožnově pod Radhoštěm a e-shop se sportovními potřebami sportovna.cz. K tomu má také 2 specializované prodejny v Brně a Olomouci. Zákazníkům nabízí vybavení ke všem tradičním sportům.

Hledá se vhodný systém pro řízení nového e-shopu i celé firmy

„Měli jsme kamennou prodejnu a chtěli jsme spustit e-shop, ale systém, který jsme tehdy ve firmě používali, nebyl absolutně použitelný pro napojení a komunikaci s e-shopem, vysvětluje Martin Buřt, systémový specialista ve společnosti Prorok Sport, proč v roce 2019 hledali nový ERP systém.

Raketový růst e-shopu

Raketový růst e-shopu

Jeden systém na řízení celé firmy

Jeden systém na řízení celé firmy

Automatizace skladových procesů

Automatizace skladových procesů

„Od nového systému jsme chtěli hlavně to, aby uměl plně komunikovat s e-shopem. Abychom například na produktovou kartu mohli napsat všechny potřebné informace a jednoduše je zobrazit na e-shopu.“
Martin Buřt, systémový specialista ve společnosti Prorok Sport

Kromě nastartování e-shopu bylo pro firmu důležité, aby systém zvládl také ostatní agendy. Přáním bylo mít jeden systém na řízení celé firmy, ať už šlo například o skladové hospodářství, maloobchodní prodejnu či fakturaci.

Z výběrového řízení nakonec vyšlo nejlépe Vario.

Díky tomu mohla firma Prorok Sport v roce 2019 spustit e-shop sportovna.cz

E-shop funguje. Na řadu přichází Vario WMS pro automatizace a zefektivnění skladových operací

V roce 2020 těžil nový e-shop z toho, že pandemie zavřela všechny kamenné prodejny. Objednávky se začaly množit.

„Vrchol sezóny jsme měli v listopadu 2020. Necelých 8.000 objednávek za měsíc pro nás znamenalo totální strop. Byli jsme zasekání neskutečným způsobem. Na skladu docházelo místo, zboží bylo i různě na chodbách. Prostě chaos,“ vzpomíná Martin Buřt na náročné období.

Začátkem roku 2021 tak firma Prorok Sport začala řešit s konzultanty Varia, jak zefektivnit a zautomatizovat skladové procesy. Dostali doporučení na Vario WMS – řešení, jehož základem je webová aplikace, která komunikuje přímo s daty ERP systému Vario. Dále jsou potřeba skladové čtečky, sklad pokrytý čárovými kódy a k tomu samotné skladové moduly systému Vario.

„Od ledna 2021 jsme řešili s konzultanty nasazení řešení Vario WMS. Na konci března jsme se pak stěhovali do nového skladu a tam už jsme tyto čtečky měli k dispozici. Trvalo přibližně půl roku, než jsme s nimi naplno fungovali,“ přibližuje Martin Buřt, jak dlouho trvalo nasazení.

Díky čtečkám – jak zjednodušeně celému řešení Vario WMS v praxi říkají – mají dnes ve firmě bezchybný a aktuální přehled o tom, co a kde leží. Sklad funguje v podstatě online, když Vario přesně zrcadlí jeho realitu. A nejen to. Výrazně se také usnadnila a zautomatizovala expedice objednávek. Čtečky skladníkům radí při pohybu po skladu, aby nachodili co nejméně metrů. Automaticky se tisknou faktury i štítky na připravené zásilky pro zákazníky.

 „Těch výhod je celá řada. Srovnávat fungování skladu se čtečkami a bez, to je jako postavit vedle sebe auto z 90. let a nejnovější Mercedes. Jasně, obojí má volant, 4 kola a jezdí, ale to je tak jediné společné,“ přirovnávaná Martin Buřt fungování skladu před a po nasazení celého řešení Vario WMS.

Firma Prorok Sport má ve Variu také propracovaný systém pozic. Díky tomu dokáže rozlišit, které zboží patří na prodejny, které je určené pro e-shop, co je potřeba naskladnit či naopak připravit k expedici.

„Funguje to jednoduše. Skladník si jen pípne objednávku a čtečka už ho nasměruje, kam má jít a co vzít.“
Martin Buřt, systémový specialista ve společnosti Prorok Sport

„Když to shrnu, tak Vario pro nás představuje systém, kde je všechno na jednom místě. Co se týká obsluhy e-shopu, tak nepotřebujeme nic jiného. Umí to komunikovat, přenášet informace, a to vše navíc velmi rychle. Kromě toho máme ve Variu také například účetnictví, mzdy… Dnes vlastně ve firmě není žádný jiný systém,“ hodnotí obecně Martin Buřt, jaké výhody jim Vario přináší.

Největší přínosy Varia

Napojení a rychlá komunikace s e-shopem

Vario umožnilo spuštění e-shopu. Přenos dat je nadstandardně rychlý, trvá pouze 2 minuty, než se aktualizuje skladová dostupnost na e-shopu po prodeji zboží na prodejně.

Raketový růst e-shopu

Po zavedení čteček se měsíční obrat e-shopu zvýšil o 61 %. Průměrná hodnota jedné objednávky se zvedla o 53 %.

Vše v jednom systému

Obsluha e-shopu, řízení skladu, účetnictví, mzdy, prodejna. Vše má firma na jednom místě.

Automatizace skladových procesů

Automatická expedice objednávek, tisk štítků i faktur… Vario řídí a automatizuje skladové operace.

Aktuální přehled o počtu i umístění zboží

Ve skladu se nic nehledá. Vario zrcadlí realitu a nabízí aktuální přehled o tom, co a kde se nachází.

Rychlejší zaškolení

Brigádníky či nové zaměstnance není potřeba dlouho školit. Stačí vysvětlit fungování čtečky.

Inventury, i když je sklad v provozu

Žádné manuální či zdlouhavé inventury. Se čtečkou se mohou dělat průběžně, i když je sklad v provozu.

Nulová chybovost

Vratky a chyby byly dříve na denním pořádku. Se čtečkami funguje kontrolní mechanismus, který chyby eliminuje.

Navigace pro skladníky

Skladník nepobíhá zleva doprava. Čtečka ho vede a stará se o nejkratší cestu.

Rozšíření nabídky sortimentu

10x širší nabídka sortimentu a 3x větší hodnota skladu. I to jsou přínosy zavedení čteček, které umožnily efektivně využívat skladové prostory.

Stáhnout celou případovou studii