Praktický doplněk: Vario automaticky propojí výpis z banky s hrazenými doklady

Zná to každý obchodník, který umožňuje platby kartou. Zákazníci jsou spokojení, že mohou platit hotově či kartou, jak se jim zlíbí, jenže složitější je pak zpracování výpisu z banky.

Praktický doplněk: Vario automaticky propojí výpis z banky s hrazenými doklady

Zná to každý obchodník, který umožňuje platby kartou. Zákazníci jsou spokojení, že mohou platit hotově či kartou, jak se jim zlíbí, jenže složitější je pak zpracování výpisu z banky.

Češi si oblíbili placení kartou – místo peněz ji totiž čím dál častěji vytahují i při úhradách nižších částek. Průměrná částka zaplacená kartou se v roce 2016 pohybovala pod 700 korunami, což je o 10 % méně než v roce 2015. Celková částka za všechny platby kartou se přitom stále zvyšuje.

Narůstající počet plateb kartou s sebou nese i stále náročnější zpracování výpisu z banky. Ten totiž obsahuje sdružené platby – to znamená, že položky jsou sečtené do jedné souhrnné sumy.

Nezdržujte se ručním zpracováním výpisu

Postup při zpracování je jednoduchý. Sdružené platby z výpisu importujete do Varia a spárujete s hrazenými doklady. A abyste nemuseli spojovat každou platbu s hrazeným dokladem ručně, nainstalujte si doplněk Import avíz bankovních výpisů.

Doplněk využijete, pokud vám zákazníci platí kartou přes platební terminál. K výpisu se sdruženými platbami vám přijdou také doplňující avíza, pomocí kterých doplněk upravuje bankovní výpis, rozdělí ho na jednotlivé položky a ty automaticky spáruje s hrazenými doklady.

Kdy se vám doplněk Import avíz vyplatí

Sami ze své praxe nejlépe poznáte, jestli doplněk potřebujete. „Pokud mají obchodníci například stovku plateb kartou měsíčně, čeká na ně kvůli propojování spousta rutinní práce a doplněk jim to výrazně urychlí a usnadní. Výhodnost automatické funkce je ale znát třeba i při dvaceti platbách,” vysvětlila ředitelka obchodu Altusu Radka Aschenbrennerová.

Nový doplněk vám usnadní zpracování plateb kartou. Zavolejte nebo napište na obchodní oddělení Altusu a poraďte se, jestli se právě vám vyplatí.

Doplněk nainstalujete sami za půl hodinky

Nejprve si v počítači nebo na internetu vytvořte dvě složky. Pojmenujte je podle svého uvážení – stručné a praktické jsou třeba názvy „Import” a „Archiv”.

Doplněk potom spustíte v agendě Banka kliknutím na Agenda/Import avíz bankovních výpisů. Otevře se vám dialogové okno a v něm zvolíte:

  1. Název banky, ze které vám chodí výpisy ke spárování.
  2. Umístění dříve vytvořených složek, která jste nazvali třeba Import a Archiv.
  3. Příslušnou knihu agendy Banka, kterou používá banka nastavená v doplňku (v kolonce „Omezit hledání bankovních výpisů na knihu”).
  4. Knihy, ve kterých se mají hrazené doklady hledat (v kolonce „Omezit hledání hrazených dokladů na knihy”).

Důležité je hned v prvním dialogovém okně správně zadat všechny potřebné údaje.

Podrobný popis nastavení si přečtete zde.

Domluvte se s bankou na avízech

Při automatickém propojování uhrazených dokladů s položkami výpisu záleží i na tom, u které jste banky.

Import avíz spolupracuje se stejnými bankami jako náš jiný doplněk Platební terminál – takže s ČSOB, Komerční bankou a Českou spořitelnou. Zákazníci ho ale propojí i s dalšími bankami. Rádi to s nimi probereme,” řekla Radka Aschenbrennerová. Na obchodním oddělení se můžete zeptat telefonicky nebo přes e-mail.

Komunikace s bankou je jednoduchá – stačí se jen domluvit, aby vám avíza posílali v souboru, který dokáže vaše Vario načíst. Technika z banky na pomoc se spuštěním doplňku nepotřebujete.

Sledujte nás na Facebooku nebo Twitteru, ať víte o novinkách a zajímavostech v Altusu jako první.