Přizpůsobte si Vario na míru pomocí funkce Akce a ušetřete si práci

Klik, klik, klik. Nudná rutinní práce vám zabírá spoustu času, který byste mohli využít mnohem efektivněji. Proto vám v tomto článku poradíme, jak si Vario přizpůsobit na míru a jak například udělat ze tří kliknutí jen jedno.

Přizpůsobte si Vario na míru pomocí funkce Akce a ušetřete si práci

Klik, klik, klik. Nudná rutinní práce vám zabírá spoustu času, který byste mohli využít mnohem efektivněji. Proto vám v tomto článku poradíme, jak si Vario přizpůsobit na míru a jak například udělat ze tří kliknutí jen jedno.

Akce – makra pro automatizaci procesů

Maximální variabilita je jednou ze silných stránek Varia. Kromě toho, že si v nastavení Možností přizpůsobíte vzhled a vlastnosti systému, můžete si nastavit i snadné zvládnutí specifických postupů u vás ve firmě.

K tomu slouží funkce Akce. Akce jsou příkazy v uživatelském menu, které si vytvoříte na míru. Pak jen kliknete na přednastavený příkaz a spustíte akci, kterou potřebujete.

Ušetříte zbytečné klikání

Akce zpravidla vykoná několik kroků naráz. To je také hlavní důvod pro její použití. Například máte ve firmě stanoveno, že pracovník ověřuje přijaté objednávky. Má zavolat zákazníkovi, ověřit objednané položky a potvrdit objednávku.

Následně musí ve Variu:

 • vytvořit záznam Ověření objednávky do deníku pro účely auditu,
 • nastavit stav objednávky na „Ověřeno,“
 • rezervovat objednané položky.

 

Pro vykonání těchto kroků lze vytvořit akci, která je udělá automaticky. Uživatel tuto sérii kroků spustí na jedno kliknutí.

 

Nastavení akce

Nastavení akce

Nastavení akce

 

Při vytváření akce se kroky, které funkce provede, vybírají ze seznamu. Ten zahrnuje tyto možnosti:

 • vytvořit záznam do deníku,
 • vytvořit úkol,
 • vytvořit připojený dokument,
 • poslat e-mail,
 • nastavit hodnotu,
 • spustit makro.

Při nastavení těchto kroků můžete navíc použít scriptovací jazyk, který umožňuje pracovat s proměnnými hodnotami. Například akce jedním krokem vygeneruje dodací list ve formátu PDF a následně ho uloží jako připojený dokument. V dalším kroku tento dokument odešle e-mailem na adresu odběratele. Do textu e-mailu uvede číslo dodacího listu a cenu zboží.

Automatizováním opakujících se kroků vám akce ušetří čas. Akce také slouží k zavedení pořádku do firemních procesů tím, že umožňují vést uživatele nastavenými procesy od jednoho stavu k dalšímu. Další informace naleznete v dokumentaci.

Programování funkcí Varia

Akce umožňují automatizovat použití funkcí Varia. Někdy však můžete mít velmi specifické požadavky a potřebujete, aby systém zvládal i kroky, které základní moduly Varia nemají v náplni práce.

Pro tento případ disponuje Vario vývojovým prostředím Visual Basic for Applications (VBA). V tomto prostředí lze programovat zákaznické doplňky a moduly, kterými rozšíříte funkčnost Varia v téměř neomezeném měřítku.

K Variu dodáváme Software Development Kit (SDK), který obsahuje:

 • nástroje pro vývojáře,
 • příklady zdrojových kódů,
 • generátory dialogových oken, které mají vzhled a ovládání konzistentní s prostředím Varia.

Zajímavostí je, že doplněk SDK je také vytvořený v prostředí VBA a je dodávaný v otevřeném zdrojovém kódu. Díky tomu mohou vývojáři prozkoumat jak funguje a případně si přizpůsobit jeho funkce svým potřebám.

 

Vario SDK a VBA

Aktualizace stále fungují

Funkce naprogramované na zakázku nikdy nemění standardní jádro Varia. Vario má aplikační programové rozhraní (API), které zpřístupňuje funkce zakázkovým zásuvným modulům.

Díky tomu nebrání nasazení na zakázku vyvinutých funkcí aktualizacím Varia, které vydáváme v souvislosti s vylepšováním funkčnosti nebo změnami legislativy. Tyto aktualizace zachovávají zpětnou kompatibilitu API, díky čemuž jsou zakázkové funkce stále podporované.

Jak tedy vidíte, Vario je skutečně maximálně variabilní systém. Pomocí zmíněných zakázkových doplňků a modulů si ho můžete přizpůsobit na 100 %.