Týdenní otcovská dovolená platí pro zaměstnance i OSVČ. Zjistěte to nejdůležitější

Poslanci zařadili na konci února takzvanou otcovskou poporodní péči na seznam dávek státní sociální podpory - odsouhlasili totiž novelu zákona o nemocenském pojištění. Díky tomu budou mít otcové nárok na jeden týden placeného volna . Má to ale několik podmínek: dovolenou si například musí vybrat jen do určité doby.

Týdenní otcovská dovolená platí pro zaměstnance i OSVČ. Zjistěte to nejdůležitější

Kdo může jít na otcovskou dovolenou

Novela zákona přesně říká, za jakých podmínek muž čerpá novou dávku. Musí:

  1. být otcem dítěte
  2. nebo mít dítě v náhradní péči.

Novopečení tatínci si mohou vybrat svoji 5denní dovolenou v kuse a v období do 6 týdnů od porodu. Nezáleží ovšem na tom, kolik dětí se jim narodilo nebo kolik dětí přijali do náhradní péče. Vždy mají nárok na 5 dní dovolené a sami si stanoví, jestli si vezmou otcovské volno z práce hned po porodu nebo až v následujících týdnech.

Dítě v náhradní péči může být i starší než 6 týdnů. Platí, že pokud muž dostane do náhradní péče dítě mladší než 7 let, může si stále vzít otcovskou dovolenou a být s ním týden doma.

Na rozdíl od rodičovské dovolené mají tatínci nárok na otcovskou dovolenou souběžně s mateřskou dovolenou. Znamená to, že zatímco při mateřské a otcovské dovolené jsou s dítětem doma oba rodiče, při rodičovské dovolené do 3 let dítěte zůstává doma vždy pouze jeden z nich.

OSVČ: pozor na placení nemocenského pojištění

Na otcovskou dovolenou mají nárok i podnikatelé. Na rozdíl od zaměstnanců ale musí doložit, že si minimálně 3 měsíce před nástupem na otcovskou platili nemocenské pojištění. Podobně jsou na tom i zahraniční zaměstnanci.

Kolik peněz otcové dostanou? Méně, než kdyby chodili do práce

Na otcovské dovolené dostanou muži méně, než kdyby pracovali – podle novely mají nárok na 70 % denního vyměřovacího základu svého výdělku, který se bude proplácet z nemocenského pojištění.

Ve výjimečných případech se otcovská přerušuje

Pokud matka nebo dítě onemocní a musí být v nemocnici nebo jiném léčebném zařízení, otec i nadále čerpá svou otcovskou dovolenou. Totéž platí i v případě úmrtí dítěte v době otcovské dovolené. Naopak pokud je dítě umístěné do jiného než zdravotního zařízení nebo do náhradní péče, otec ztrácí nárok na otcovskou dovolenou. Vězni nebo vazebně stíhaní muži nemají možnost využít otcovskou dovolenou.

 

Zajímají vás novinky v legislativě? Sledujte nás na Facebooku Twitteru a žádný článek vám neuteče.