„Nebojím se říct, že samotná fyzická práce se zbožím se zrychlila až čtyřnásobně."

Libor Havránek marketing manager

Yssen Tools

Yssen Tools

Trápí vás chaos na skladu? Nebo váš sklad představuje brzdu v rozvoji firmy? S WMS řešením od Varia získáte dokonalého pomocníka, váš sklad bude fungovat přesně tak, jak si přejete. Přesvědčila se o tom i firma Yssen Tools, kde Vario perfektně zrcadlí realitu na skladu, zaměstnancům ukazuje aktuální stavy i lokace a několikanásobně urychluje všechny úkony.

Sídlo Litvínov
Obor obchodní společnost
Počet zaměstnanců 15
Roční obrat 40 milionů
Web www.yssentools.cz

Yssen Tools – dodavatel profesionálního nářadí a vybavení pro firmy

Yssen Tools je přední český dodavatel profesionálního nářadí, nástrojů a spotřebního i spojovacího materiálu pro firmy. Zaměřuje se především na region severozápadních Čech, kde dodává do největších společností, jako jsou třeba Severočeské doly či elektrárny v Tušimicích. Firma je součástí skupiny Yssen Group, do které patří dalších pět firem z různých odvětví.

Jak zvládnout 8.000 druhů položek?

V Yssen Tools implementovali ERP systém Vario už v roce 2010, tehdy jako náhradu za nevyhovující menší systém. Zástupci firmy se pro Vario rozhodli, protože nejlépe splňovalo požadavky týkající se zpracování objednávek, práce se zákaznickými kontakty a zvládlo sloučit všechny firemní agendy.

automatizace skladových procesů

automatizace skladových procesů

úspora času

úspora času

efektivní řízení e-shopu

efektivní řízení e-shopu

Firma rostla. V roce 2017 bylo na skladu přes 8.000 druhů položek. Řadu z nich odebíralo tisíce maloobchodních zákazníků přes e-shop. Vyhledávání skladových položek začalo být zdlouhavé a náročné, navíc pokud nějaký artikl skladníci nedohledali, museli se doptávat jedné konkrétní osoby, která jako jediná znala sklad nazpaměť. Onboarding nových zaměstnanců pak probíhal neúnosně pomalu, zabíral prakticky celou zkušební lhůtu.

Tento stav mimo jiné bránil plnému využití a rozvoji e-shopu.

V ten moment se vedení společnosti rozhodlo řízení skladu zmodernizovat.

Bodem zlomu byla inventura.

Zažil jsem tu inventuru, kdy 14 dní firma stála a 7-8 lidí včetně obchodních zástupců běhalo s papíry po skladě. Počítali a hledali zboží. To jsem si říkal, že je něco opravdu špatně.“
Libor Havránek, marketing manager

Složitou situaci na skladu řešili se zástupci Varia, kteří doporučili řízení skladu pomocí Vario WMS. Jde o řešení, jehož základem jsou čtečky, aplikace od Varia a sklad pokrytý čárovými kódy. Jak se brzy ukázalo, bylo to přesně to, co v Yssen Tools potřebovali.

Těžili jsme ze zkušeností konzultantů Varia

Implementace řešení Vario WMS zabrala pár měsíců. Součástí byly analýzy, úprava procesů i příprava skladu na čárové kódy.

Během celého procesu se v Yssen Tools mohli spolehnout na podporu konzultantů Varia, jejich zkušenosti a know-how.

„Měli jsme tendence stávající procesy neměnit. Přece jen jsme byli zvyklí, jak se dělá třeba příjem zboží. Konzultanti Varia nám ale vždy doporučili, jak by se dané procesy měly řešit. Brali jsme to jako návrhy odborníků, kteří mají zkušenosti s implementací systému do mnohem větších firem, tak jsme na jejich rady dali. Dnes to považuji za klíčové a jednoznačně správné rozhodnutí.“
Libor Havránek, marketing manager

Inventura za pár dní

Implementaci výrazně urychlilo a zjednodušilo, že WMS je pevnou součástí ekosystému Varia. Nejsou tak potřeba žádné synchronizace, integrace či propojování přes API, protože WMS pracuje nad stejnými daty. Druhá výhoda s tím spojená, že v Yssen Tools nemuseli řešit jiného dodavatele, vše mají stále pod jednou střechou – ve Variu.

Přínos WMS řešení ukázala hned první inventura. Tu se totiž podařilo zkrátit na necelý týden, přičemž samotné počítání zboží zabere pouhé tři dny a vyžaduje práci jen tří lidí.

„Nebojím se říct, že samotná fyzická práce se zbožím se zrychlila až čtyřnásobně.“
Libor Havránek, marketing manager

Zároveň dodává, že bez WMS by velké množství objednávek – tisíce měsíčně – jednoduše nezvládli.

Největší přínosy WMS pro Yssen Tools

  • perfektní přehled o aktuálním počtu i umístění zboží ve skladu,
  • výrazné zrychlení provozu e-shopu a získání prostoru pro jeho další růst,
  • díky čtečkám ve skladu nemusí zaměstnanci neustále odbíhat k počítači,
  • takřka nulová chybovost díky eliminaci ručního zadávání dat,
  • snadná obsluha čteček usnadňující zaškolování nových zaměstnanců a umožňující firmě najímat do skladu brigádníky.

Pomoc i v dalších agendách

WMS není jediný způsob, jakým Vario pomáhá Yssen Tools zvládat každodenní rutinu. Vedle skladu se systém stará i o řadu dalších agend:

Jeden systém pro celou skupiny

Vario využívá celá skupina Yssen Group, kam Yssen Tools patří. Pouze s tím rozdílem, že každá dceřiná společnost se zaměřuje na jinou agendu – zatímco Yssen Tools akcentuje především obchodní agendy, další dceřiné společnosti využívají Vario pro účetnictví nebo personalistiku. Veškeré práce se ale v každém případě odehrávají v jednom systému, což výrazně zjednodušuje komunikaci napříč firmami.

Řízení workflow

Vario automatizuje průchod zakázek napříč celou firmou. Na základě nastavených pravidel proteče zakázka od přijaté objednávky až do skladu na expediční list bez jediného ručního zásahu, pokud samozřejmě není potřeba něco měnit. „Ta úspora času je neuvěřitelná. Automatizace procesu zpracování zakázek nám šetří určitě až stovky člověkohodin ročně,“ shrnuje Libor Havránek.

Řízení e-shopu

Kromě výše uvedeného jsou na Vario napojené také dva B2C a jeden B2B e-shopy. Zde firma těží z otevřenosti Varia, kdy není problém provázat systém se třetí stranou. I díky tomu mají v Yssen Tools vyřešené aktualizace a přenos dat z produktových karet, ceníků, skladových zásob a dalších informací. Vše se děje automaticky na pozadí.

Stáhnout celou případovou studii